08 Դեկտեմբերի 2023 - 10:35
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն որոշել է՝ Նախչըվանում «Յալլը (Քոչարի, Թենզերե) ավանդական խմբակային պարերը պահպանել մշակութային ժառանգության անհապաղ պաշտպանության արժեքների ցանկում:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, որոշումն ընդունվել է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեի 18-րդ նստաշրջանում, որը տեղի է ունեցել Բոտսվանայի Կասանե քաղաքում։
Report-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ադրբեջանի ազգային հանձնաժողովը հայտարարել է, որ կազմակերպության ընթացակարգային կանոններին համապատասխան՝ անդամ երկրները պետք է պարբերաբար զեկույցներ ներկայացնեն՝ անհապաղ պաշտպանության ցանկում ընդգրկված անվանակարգերի վերաբերյալ:
«Տվյալ զեկույցը քննարկվում և հաստատվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջկառավարական կոմիտեի նիստում։ Ադրբեջանի կողմից այս տարվա համար ներկայացված զեկույցը և կատարված աշխատանքը ճանաչվել և ընդունվել են կազմակերպության կողմից»,- նշել են հանձնաժողովում։

• ЮНЕСКО решило сохранить танец «Яллы» в списке наследия, требующего немедленной защиты
ЮНЕСКО постановило сохранить «Яллы (Кочари, Тензере), традиционные групповые танцы в Нахчыване» в списке нематериального культурного наследия, требующего немедленной защиты.
Как сообщает Armenia.Az, решение было принято на 18-й сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по охране нематериального культурного наследия в Касане, Ботсвана.
В ответ на запрос Report в Национальной комиссии Азербайджана по ЮНЕСКО было заявлено, что в соответствии с процедурными правилами организации страны-члены должны регулярно представлять отчеты о номинациях, включенных в список немедленной защиты:
«Данный доклад обсуждается и утверждается на сессии Межправительственного комитета ЮНЕСКО по нематериальному культурному наследию. Представленный Азербайджаном отчет за этот год и проделанная работа были признаны и приняты организацией», - сообщили в комиссии.