• Ազատագրված տարածքներում չեզոքացվել են հարյուր հազարավոր ականներ
Ադրբեջանական բանակի ինժեներական զորքերի զորամասերի և ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում ազատագրված տարածքներում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 199 հակատանկային և 94 հակահետևակային ական։
Բացի այդ, պետական այլ կառույցների հետ փոխգործակցության արդյունքում անցկացվել են մինչև 8 կմ երկարությամբ նոր մուտքի ճանապարհներ՝ բարդ ռելեֆով, այդ թվում դժվարանցանելի քարքարոտ տարածքում տրանսպորտային միջոցների անվտանգ տեղաշարժն ապահովելու նպատակով։ Կարճ ժամանակում բարեկարգվել և վերականգնվել են մինչև 300 կմ երկարությամբ գործող ճանապարհները։
Հիմնական ջանքերն ուղղված են՝ ազատագրված տարածքներում բնակեցված տարածքների, ցանքատարածությունների, ճանապարհների և ենթակառուցվածքների ականազերծմանը։
Նշված տարածքներում ինժեներական աջակցության համար համապատասխան միջոցառումները շարունակվում են պլանի համաձայն:

29 Сентября 2023 - 10:46
В результате деятельности частей и подразделений Инженерных войск Азербайджанской Армии на освобожденных территориях за минувшую неделю было обнаружено и обезврежено 199 противотанковых и 94 противопехотные мины.
Кроме того, в результате взаимодействия с другими государственными структурами, в целях обеспечения безопасного движения транспортных средств по территории со сложным рельефом, в том числе труднопроходимой скалистой местности, было проложено до 8 км новых путей обеспечения. За короткое время было усовершенствовано и восстановлено до 300 км существующих путей обеспечения.
Основные усилия направлены на разминирование населенных пунктов, посевных площадей, дорог и инфраструктурных объектов на освобожденных территориях.
Надлежащие мероприятия по инженерному обеспечению на указанных территориях продолжаются в плановом порядке.