• Իլհամ Ալիև. Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժը խորապես ցնցել է ադրբեջանական ժողովրդին
Մարտի 15-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Անկարայում հանդիպել է՝ Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հետ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Անկարայի նախագահական պալատում մեր պետության ղեկավարի պատվին պատվո պահակախումբ է շարվել։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թային Էրդողանը դիմավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ռեջեփ Թայիփբ Էրդողանը ևս մեկ անգամ երախտագիտությամբ է հիշել՝ Թուրքիայում տեղի ունեցած սարսափելի երկրաշարժից անմիջապես հետո մեր երկրին ցուցաբերած եղբայրական աջակցությունը և համերաշխությունը։ Թուրքիայի նախագահը նշել է՝ երկրաշարժի գոտում ադրբեջանցի փրկարարների և բժիշկների ջանքերը, ինչպես նաև մեր երկրի կողմից տարերային աղետի հետևանքների վերացման համար ցուցաբերված մարդասիրական օգնությունը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը ևս մեկ անգամ ցավակցություն հայտնելով երկրաշարժի կապակցությամբ ասել է, որ տարերային աղետը խորապես ցնցել է ադրբեջանական ժողովրդին։
Հանդիպմանն ընդգծվել է, որ մեր երկրների միջև եղբայրական և բարեկամական հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են բոլոր ոլորտներում՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքով, քննարկվել են՝ քաղաքականության, տնտեսության, առևտրի, էներգետիկայի, պաշտպանական, պաշտպանական արդյունաբերության բնագավառներում համագործակցության հետագա ընդլայնումը և տարածաշրջանային հարցեր։
Զրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաև՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացի շուրջ։

• Ильхам Алиев: Землетрясение в Турции глубоко потрясло азербайджанский народ
15 марта в Анкаре состоялась встреча президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в президентском дворце в Анкаре в честь главы нашего государства был выстроен почетный караул.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретил президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Главы государств сделали совместное фото.
Подчеркнув, что инициатива проведения Саммита глав государств Организации тюркских государств именно в Турции принадлежит Президенту Азербайджана, глава Турецкого государства выразил признательность за эту инициативу.
Было отмечено значение саммитов Организации тюркских государств, проводимых в данном формате, подчеркнута важность того, что Саммит посвящен теме ликвидации последствий землетрясения в Турции.
Реджеп Тайип Эрдоган еще раз с благодарностью вспомнил братскую поддержку, оказанную нашей страной сразу после произошедшего в Турции страшного землетрясения, и продемонстрированную ею солидарность. Президент Турции отметил усилия азербайджанских спасателей и врачей в зоне землетрясения, а также гуманитарную помощь, оказанную нашей страной для ликвидации последствий стихийного бедствия.
Еще раз выразив соболезнования в связи с землетрясением, президент Ильхам Алиев сказал, что стихийное бедствие глубоко потрясло азербайджанский народ.
На встрече было подчеркнуто, что братские и дружеские отношения между нашими странами успешно развиваются во всех сферах в соответствии с принципом «Одна нация, два государства», были обсуждены дальнейшее расширение сотрудничества в области политики, экономики, торговли, энергетики, обороны, оборонной промышленности и региональные вопросы.
В ходе беседы также был проведен обмен мнениями о нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и переговорном процессе по мирному договору.