01 Դեկտեմբերի 2022 - 13:44
«Ֆրանսիայի Սենատի կողմից 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ին հայտնի բանաձևերի ընդունումից հետո, այդ երկրի Ազգային ժողովը նոյեմբերի 30-ին նույնպես կանխակալ քաղաքական ակցիա է կազմակերպել Ադրբեջանի դեմ՝ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելով միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների նկատմամբ, կողմնակալ, ոչ օբյեկտիվ և անարդար ակտ ընդունելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ»։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի հայտարարության մեջ՝ կապված Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի ընդունած բանաձևի հետ։
«Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի կողմից ընդունված այս բանաձևերը նշանավորում են Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի վերածումը քաղաքական արկածախնդրության ասպարեզի: Մենք կտրականապես մերժում ենք Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի այս բանաձևը և այն համարում ենք քաղաքական երեսպաշտություն»,- ասված է հայտարարության մեջ։

01 Декабря 2022 - 12:44
"Вслед за принятием Сенатом Франции 15 ноября 2022 года известной резолюции, Национальная ассамблея этой страны 30 ноября также организовала предвзятую политическую акцию против Азербайджана, продемонстрировав открытое неуважение к нормам и принципам международного права, приняв предвзятый, необъективный и несправедливый акт, направленный против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана".
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении Милли Меджлиса Азербайджана в связи с принятой Национальной ассамблеей Франции резолюцией.
"Эти резолюции, принятые Сенатом и Национальным собранием Франции, знаменуют превращение законодательных органов Франции в арену политической авантюры. Мы также категорически отвергаем эту резолюцию Национального собрания Франции и расцениваем ее как политическое лицемерие”, - говорится в заявлении.